Efektowne i praktyczne oświetlenie ogrodu - jakie wybrać?

Ogród to najlepsza wizytówka każdego domu. Zadbany i należycie oświetlony może cieszyć nie tylko oko, ale i stać się prawdziwą oazą spokoju. O tym, dlaczego tak ważne jest odpowiednie oświetlenie w ogrodzie, jakie są praktyczne aspekty jego stosowania i czym kierować się podczas zakupu lamp ogrodowych piszemy w poniższym artykule.

Girlanda świetlna
Girlandy świetlne to wciąż najmodniejszy rodzaj oświetlenia ogrodowego

Jak dobrze oświetlić ogród?

Wielu o nim marzy, wyobrażając sobie piękne zielone tereny porośnięte kolorową roślinnością. Ogród to jednak nie tylko bujne rośliny, ale także wyznaczone ścieżki, taras, altanka lub inne miejsca, w których można miło spędzić czas. Część ogrodów połączona jest bezpośrednio z podjazdem do posesji, co nie pozostaje bez znaczenia w doborze odpowiednich lamp.

 

Planując oświetlenie do ogrodu, warto wziąć pod uwagę wszystkie najważniejsze jego elementy. Dobrze jest postawić na wygodne w użytkowaniu, a zarazem trwałe modele. Dzięki temu zyskamy nie tylko znakomity efekt wizualny, ale także pełne bezpieczeństwo użytkowania. W ogrodach często użytkowanych przydadzą się z pewnością lampy solarne, a w tych mniej uczęszczanych można postawić na nowoczesne i energooszczędne modele LED.

 

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz swój ogród na lato, czy po prostu chcesz poprawić jego funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania albo wyeksponować rośliny, zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami!

Oświetlenie ogrodu – jaki stopień ochrony?

Projektując ogród już na wczesnym etapie, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. W zależności od wielkości ogrodu, jego elementów i otoczenia, należy dobrać właściwe lampy. Pasujące do miejsca nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim zapewniające pełne bezpieczeństwo użytkowania. Niewątpliwie jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia ogrodowego, jest stopień jego ochrony.

 

Stopień ochrony IP (ang. International Protection Codes) to międzynarodowy standard wyznaczający poziom ochrony i szczelności obudowy. Im wyższa wartość po symbolu IP, tym lepsze zabezpieczenie przed ingerencją ciał stałych, wody i pyłu. Klasyfikacja ta jest zgodna z normą EN 60529. Zawsze składa się ze wspomnianego symbolu IP oraz co najmniej 2 cyfr (ewentualnie 1 lub 2 liter).

 

Pierwsza cyfra oznacza ochronę przed kontaktem z ciałami stałymi oraz poziom zabezpieczenia przed bezpośrednim kontaktem użytkownika z częściami niebezpiecznymi. Szczegółowe wytyczne przedstawia poniższa tabela:

 

Stopień ochrony

Wielkość ingerencji

Klasa ochrony

0

Brak ochrony

Brak zabezpieczenia przed dotknięciem i obcymi ciałami stałymi

1

Średnica > 50 mm

Zabezpieczenie każdej dużej powierzchni ciała
Brak ochrony przed zamierzonym dotknięciem

2

Średnica > 12,5 mm

Ochrona palców lub przedmiotów o zbliżonej wielkości

3

Średnica > 2,5 mm

Ochrona narzędzi, grubych drutów itp.

4

Średnica > 1 mm

Ochrona śrub, drutów itp.

5

Ochrona przed pyłem

Całkowita ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych oraz zabezpieczeni przed wnikaniem pyłu wielkości zakłócającej pracę urządzenia   

6

Ochrona pyłoszczelna

Całkowita ochrona przed dostępem do części niebezpiecznych oraz brak możliwości wnikania pyłu

 

Druga cyfra w oznaczeniu IP wskazuje poziom zabezpieczenia przed wnikaniem wody, co szczególnie ważne jest właśnie w przypadku oświetlenia zewnętrznego.

 

0

Brak ochrony

Brak ochrony przed wnikaniem wody

1

Padające krople wody

Krople wody padające w pionie

2

Padające krople wody przy wychyleniu obudowy o dowolny kąt do 15⁰ od pionu

Padające krople przy wychyleniu obudowy o dowolny kąt do 15⁰ od pionu

3

Natryskiwanie wodą

Natryskiwanie wodą pod kątem do 60⁰ od pionu

4

Bryzgi wody

Bryzgi wody spadające na obudowę z każdego kierunku

5

Struga wody

Struga wody nakierunkowana na obudowę z dowolnej strony

6

Silna struga wody

Silna struga wody nakierunkowana na obudowę z dowolnej strony

7

Zanurzenie w wodzie do 1 m powyżej spodu

Krótkotrwale zanurzenie w wodzie

8

Zanurzenie w wodzie powyżej 1 m od spodu

Stałe zanurzenie w wodzie

9K*

Silna struga wody o wysokiej temperaturze

Zalanie silnym strumieniem pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze

 

Cztery kolejne litery umieszczane przez część producentów po ostatniej cyfrze oznaczają stopień zabezpieczenia przed bezpośrednim kontaktem z elementami pod napięciem:

  • A – ochrona przed dostępem wierzchniej części dłoni,
  • B – ochrona przed dostępem palcem,
  • C – ochrona przed dostępem narzędzi,
  • D – ochrona 

Lampy ogrodowe na taras lub do altany

Większość ogrodów tworzona jest nie tylko po to, by cieszyć oko bujną roślinnością, ale i po to, by mieć gdzie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi w ciepłe, wiosenne lub letnie wieczory. Wówczas najczęściej inwestujemy dodatkowo w przestronny taras, patio lub zadaszoną altankę. Wyposażone w odpowiednie meble, również muszą być odpowiednio oświetlone. Odpowiednio to znaczy jak?

 

Szukając oświetlenia na taras lub do altany, warto pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Światło przede wszystkim nie może oślepiać przebywających w pobliżu osób. Ma być delikatne i tworzyć przyjazną atmosferę, a jednocześnie na tyle mocne, by po zmroku zapełniło pełen komfort np. w trakcie jedzenia, czytania książek czy grania w planszówki.

 

W centralnej części tarasu warto powiesić ogrodową lampę wiszącą, a na jego obrzeżach lub na płotkach zainstalować efektowną (i aktualnie niezwykle modną) girlandę świetlną – solarną, na baterie lub zasilaną z gniazdka. Elementy dekoracyjne w postaci np. wspomnianej girlandy nie tylko dodatkowo oświetlą konkretne miejsce, ale i wprowadzą do niego bardzo przyjemny klimat, który sprawi, że jeszcze chętniej będziemy spędzać czas w ogrodzie. Z kolei w doświetleniu stołu pomocne mogą okazać się niewielkie lampiony i latarenki – takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się przy wieczornym grillu, przyjęciu ze znajomymi czy romantycznej kolacji we dwoje.

Wisząca lampa ogrodowa
Nowoczesne, wiszące lampy ogrodowe potrafią zaskoczyć oryginalnym kształtem

Jak oświetlić ścieżkę, chodnik, podjazd w ogrodzie?

Dobrze wyznaczone ogrodowe alejki ułatwiają poruszanie się po ogrodzie i dają wygodny dostęp do roślin, co jest szczególnie ważne podczas ich pielęgnacji. By wieczorny spacer po ogrodzie był bezpieczny, warto ustawić wzdłuż ścieżek lampy wytyczające drogę.

 

W małych alejkach znakomicie sprawdzą się niewielkie lampy solarne, a na brukowanych dróżkach warto postawić na większe modele, w tym słupki i latarnie. Podobne oświetlenie można zastosować w przypadku chodników prowadzących do domów. Tu bardzo dobrze sprawdzą się również lampki z czujnikami ruchu.

 

Kolejną częścią ogrodu, o której oświetlenie należy odpowiednio zadbać, jest podjazd. Wyposażony w odpowiednie lampki, zapewni bezpieczeństwo parkowania lub wjazdu do garażu. Tu rewelacyjnie sprawdzą się lampy dogruntowe i najazdowe, a także naświetlacze LED, które efektownie oświetlą obszar od dołu, nie powodując u kierowcy efektu oślepienia. Oświetlenie tego typu jest bardzo wytrzymałe, więc nie ma się co martwić o zniszczenia, nawet jeśli przejedziemy po oprawach kołem. Lampy wykonywane najczęściej ze stali nierdzewnej i hartowanego szkła, opatrzone są z reguły symbolem IP65, dzięki czemu wykazują dużą odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Podświetlenie roślin w ogrodzie

Oczywiście chyba nikt, a już w szczególności najwięksi miłośnicy ogrodów, nie wyobrażają sobie tego miejsca bez bogatej roślinności. Oryginalnymi, zadbanymi roślinami warto chwalić się jednak nie tylko w dzień. Odpowiednie podświetlenie ukaże ich wspaniałe oblicze także po zmroku.

 

Tu często wystarczy niewielka lampka ustawiona w pobliżu krzewów czy kwiatów, by uzyskać świetny efekt wizualny. Do podświetlania roślinności świetnie sprawdzają się kule ogrodowe oraz wspomniane wyżej niewielkie słupki i latarnie. W najbardziej słonecznych miejscach warto postawić w oświetlenie solarne.

Kule ogrodowe
Kule ogrodowe przydać się mogą zarówno do wyznaczania alejek i podjazdów, jak i podświetlania roślinności

Lampy ogrodowe solarne czy klasyczne?

Coraz więcej osób wybiera oświetlenie, które jest nie tylko energooszczędne, ale również przyjazne dla środowiska. Słoneczne ogrody coraz częściej oświetlane są więc przez ogrodowe lampy solarne. Występujące w różnych kształtach, kolorach i wielkościach mogą być świetną odpowiedzią na pogłębiające się zmiany klimatyczne.

 

Nowoczesne lampy czerpiące energię ze słońca są bardzo wygodne w użytkowaniu, ale jednocześnie i estetyczne. W zależności od potrzeb można wybierać spośród latarni, naświetlaczy, lampionów, girland, kuli ogrodowych i lamp dekoracyjnych.

 

Lampy włączające się samoczynnie po zmroku, nie wymagają ingerencji użytkowania. Mogą być wyłączane czasowo na czas nieobecności, dzięki czemu przedłużają swoją żywotność.

 

Klasyczne lampy ogrodowe zasilane energią elektryczną przydadzą się natomiast jako oświetlanie główne na tarasie lub w altanie. W przeciwieństwie do lamp solarnych te można uruchomić nawet w pochmurne dni. Także podjazd, wjazd do bramy czy wejście do domu warto oświetlać lampami zasilanymi z sieci. Dzięki temu zawsze będą w gotowości i zapewnią należyte bezpieczeństwo.

Oświetlenie do ogrodu z czujnikami ruchu

Jeśli twój ogród jest sporadycznie użytkowany po zmroku, bardziej od oświetlenia głównego przydać się mogą lampki z czujnikami ruchu. Włączające się po wykryciu aktywności człowieka, zmniejszają ryzyko upadku, czy potknięcia się wskutek słabej widoczności. Lampki z czujnikami ruchu będą dobrym rozwiązaniem w ogrodowych alejkach, przy schodach prowadzących do domu, w okolicach huśtawek ogrodowych albo bram wejściowych. Nie sprawdzą się natomiast w miejscach często uczęszczanych tj. przy tarasach i altankach.

 

W czujniki ruchu wyposażone mogą być także lampy najazdowe, użytkowane zazwyczaj przez kilka minut od zaparkowania. Pozwolą one nie tylko pewnie wprowadzić samochód do garażu czy na podjazd, ale i ułatwią rozpakowywanie zakupów, wyprowadzenie z auta psa czy przeniesienie śpiącego dziecka.

Czy warto oświetlić elewację domu?

Domy oddalone od głównych dróg lub usytuowane na uboczu mogą wymagać od właścicieli dodatkowego oświetlenia. W takich przypadkach bardzo dobrze sprawdzą się lampy elewacyjne, choć postawić można także na lampy wpuszczane, lampy dogruntowe, płaskie lub klasyczne kinkiety albo niewielkie lampy ścienne. Najlepiej wybrać modele emitujące ciepłe rozproszone światło, które jest w stanie w przyjazny dla oka sposób ukazać piękno domu, oryginalną strukturę elewacji lub nietuzinkową dekorację.

Lampa elewacyjna
Oświetlenie na elewacji zapewnia nie tylko dobry efekt wizualny, ale i bezpieczne poruszanie się w wokół domu

Lampy ogrodowe od MiLAGRO

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą lamp i oświetlenia ogrodowego naszej marki MiLAGRO. Obejmuje zarówno typowo dekoracyjne modele, jak i funkcjonalne oświetlenie, które podniesie komfort użytkowania konkretnego miejsca. Lampy ogrodowe MiLAGRO to m.in. efektowne girlandy, lampy solarne, kule ogrodowe, lampy dogruntowe czy oświetlenie elewacyjne.

 

Zapoznaj się z naszą ofertą - oświetlenie techniczne MiLAGRO