Jak odpowiednio oświetlić biurko?

Ergonomia to podstawa. Właściwie przygotowana przestrzeń do pracy czy nauki potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o naszą wydajność, skupienie i dobre samopoczucie podczas realizacji zamierzonych celów. Jak dobrać właściwą żarówkę i lampę do oświetlenia biurka? Zapraszamy po garść naszych porad i rekomendacji!

Oświetlenie biurkowe, czyli dlaczego samo oświetlenie sufitowe nie wystarczy

Skoro dobrałem dobre oczka lub lampy sufitowe, po co mi kolejna lampa na biurku? – możesz zapytać. Istotnie, w niektórych przypadkach mogą one okazać się w zupełności wystarczające. Dlaczego jednak nie zmaksymalizować wszystkich zalet poprzez kompletny system oświetlenia, skoro na tym polu wiele jeszcze możemy zdziałać?

 

W trakcie dnia głównym światłem w naszych gabinetach, pokojach lub biurach będzie oczywiście słońce przedostające się przez okno. Jeśli nie pracujemy lub uczymy się przy zamkniętych roletach, najpewniej okaże się ono wystarczające do typowych prac biurowych czy uczenia się. Po zmroku, gdy zaczynamy korzystać z ogólnego światła sufitowego, natężenie padającego na nie strumienia, wyrażanego w luksach [lumenach], może jednak okazać się niewystarczające.

 

Problem niedoświetlenia biurka będzie dotyczył najmocniej osób, u których miejsce do pracy lub nauki zlokalizowane jest w rogu pomieszczenia, do którego zazwyczaj dociera o wiele mniej światła. Ekran monitora lub książka w takich warunkach okazują się z miejsca o wiele bardziej męczące dla wzroku. W jeszcze gorszej sytuacji znajdą się inżynierowie, architekci i inni, wykonujący bardziej precyzyjne prace, które wymagają dużej dokładności np. sporządzanie rysunków technicznych bądź konstruowanie elektroniki. Co ważne, dobrze dobrane lampy stołowe pozwalają nam całkowicie zrezygnować z głównego światła, minimalizując zużycie energii i zapewniając większy komfort podczas prac późnym wieczorem.

Jaka barwa światła do lampki biurkowej?

A zaczniemy od kwestii odpowiedniego doboru żarówki do lampy biurkowej. Pierwszym z parametrów, na który zwracamy uwagę, jest temperatura barwowa światła, czyli w uproszeniu jego kolor, wyrażana w kelvinach [K]. Im wyższą jej wartość znajdziesz na opakowaniu lub w karcie produktowej żarówki, tym światło będzie wydawało się zbliżać w stronę bieli, a następnie koloru niebieskiego.

 

W zastosowaniach domowych najczęściej spotkamy się z barwą ciepłą 2500-3000K, zbliżoną do koloru żółtego, kojarzącego się ze wschodem lub zachodem słońca, neutralną 4000K, bliską światłu naturalnemu, emitowanemu przez słońce lub barwą zimną (białą) 6000K. Pierwsza z wymienionych będzie odbijać się negatywnie na naszej pracy, wprowadzając w zbyt rozluźniający, senny nastrój. Neutralna barwa będzie z kolei tą najbardziej naturalną, sprawdzającą się w większości zastosowań. Przyjmuje się, że lampa biurkowa powinna być wyposażona w żarówkę o barwie zimnej, gwarantującą najwyższą koncentrację i zmniejszającą uczucie znużenia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przetestować w takich warunkach żarówki 4000K.

Lampka biurkowa MiLAGRO
Nowoczesna lampka biurkowa Gala od MiLAGRO

Jaka moc żarówki do lampki biurkowej?

Zaczniemy od najważniejszego – patrzenie na ilość watów, do którego przyzwyczaiły nas klasyczne żarówki wolframowe, w przypadku najpowszechniejszych dziś LED-ów nie ma najmniejszego sensu. Dzieje się tak z uwagi na dużą ilość lumenów, przypadającą na 1 W energii elektrycznej w tych drugich, która w dodatku rośnie wraz z każdym kolejnym watem (w dużym uproszczeniu). Parametrem, na który będziemy zwracali uwagę, będzie więc wspomniany lumen [lm], który określa całkowitą moc światła.

 

W lampach biurkowych natężenie światła, emitowanego przez żarówkę bądź fabrycznie zamontowane źródło światła LED powinno wynosić 400-800 lm, czyli około 35-60 W. Jego efektywność będzie zależna m.in. od naszych własnych preferencji, powierzchni biurka oraz kąta padania światła z lampy, przy czym im większe biurko, tym na mocniejszą żarówkę powinniśmy się zdecydować. W większości przypadków w zupełności wystarczają dolne wartości podanego zakresu, czyli ok. 400-500 lm.

 

Ostatnią rzeczą w kwestii doboru żarówki do lampy biurkowej będzie wskaźnik CRI (Ra) źródła światła, czyli współczynnik oddawania barw, który określa, jak dobrze dany model ukazuje kolory w zakresie 0-100. Do zastosowań biurowych należy wybierać modele, których CRI mieści się na poziomie 80 punktów, przy czym bardziej precyzyjne prace, np. malowanie, będą wymagały CRI 90, które pozwala na doskonałe odwzorowanie kolorów. Z żarówkami tego rodzaju możemy spotkać się także m.in. na wystawach sklepowych.

Jak wybrać lampę biurkową?

Przejdźmy do clou programu, czyli wyboru właściwej lampy na biurko. Tu – poza naszymi preferencjami, rzecz jasna – rządzić będzie kilka podstawowych czynników, mających wpływ na komfort pracy i możliwości funkcjonalne. Po pierwsze, lampa biurkowa powinna posiadać niewielkie wymiary. Dzięki temu zachowamy wystarczająco dużo miejsca, nawet jeśli na naszym biurku piętrzą się stosy dokumentów i książek. Co istotne dla skupienia, małe lampy nie będą zaburzały naszej uwagi, pozwalając oddać się w pełni nauce, pracy lub pasji.

 

Stabilna podstawa to podstawa. O ile w przypadku lamp montowanych przy krawędzi biurka, tj. za pomocą imadełka lub clipu, problem ten nie istnieje, tak w przypadku modeli wolnostojących warto zwrócić na tę kwestię szczególną uwagę. Lampa biurkowa musi być bardzo dobrze wyważona i stabilna, zapobiegając przypadkowemu przewróceniu na tyle, na ile to tylko możliwe. Oczywiście nie oznacza to, że musimy rezygnować z małych podstaw. Klucz do zadowolenia będzie stanowiło tu odpowiednie wyważenie całej konstrukcji, o które powinien zadbać producent.

 

Rzecz, o której zapomina niemal każdy, a stanowi gwarant należytej estetyki i wygody. Mowa tu o odpowiedniej długości przewodu zasilającego, która powinna wynosić minimum 1,5 metra. Lampy z krótszym przewodem mogą wymagać od nas użycia przedłużacza lub – co gorsza – pozostawienia go nadmiernie napiętym, co może prowadzić do jego wyrwania. Przy okazji warto zwrócić uwagę na umieszczenie włącznika, czy regulacji barwy (jeśli taki istnieje) – powinny być one rozmieszczone tak, by nie wymagać od nas przesadnego gimnastykowania się, czy wstawania z fotela.

 

Kolejną kwestią, której warto się przyjrzeć, jest możliwość regulacji ramienia, czyli kierowania strumienia świetlnego w interesujący nas obszar. Nie jest to oczywiście must-have, choć nie da się odmówić temu rozwiązaniu wygody – zwłaszcza jeśli ramię posiada giętką konstrukcję lub regulację w dwóch płaszczyznach.

 

I na koniec rzecz funkcjonalnie najmniej istotna, jednak zawsze ciesząca oko, czyli design. Warto wybierać lampy, które z łatwością wpiszą się w styl i charakter biura bądź pokoju. Najlepiej, by wybrany model pochodził z tej samej kolekcji, co reszta oświetlenia, bądź był jak najbardziej do niej zbliżony.

Gdzie postawić lampę biurkową?

Zastanawiając się nad właściwym postawieniem lampki biurowej, zalecamy stosowanie się do poniższych zasad:

  • lampę należy postawić po stronie przeciwnej od naszej dominującej ręki i w odległości takiej, by nie istniała możliwość jej przypadkowego zrzucenia lub przewrócenia,
  • strop światła powinien być skierowany na miejsce pracy i oświetlać je jednolicie,
  • światło powinno padać z góry z wysokości około 30 cm od monitora,
  • biurko należy ustawić tak, by maksymalnie wykorzystać światło dzienne, jednak bez padania promieni bezpośrednio na ekran.

Lampy biurkowe MiLAGRO – rekomendowane modele

Co wybrać? Podpowiadamy – oto 6 modeli lamp stołowych MiLAGRO, które cieszą się szczególną popularnością wśród naszych klientów, poszukujących doskonałej jakości oświetlenia swoich biurek – niezależnie od tego, czy mamy na myśli prywatne domy, czy biurowe miejsca pracy.

  • Lampka stołowa Napoli ML6369

Pierwsza nasza propozycja to lampa MiLAGRO Napoli, wchodząca w skład kolekcji o tej samej nazwie, czerpiącej inspirację z prostych form geometrycznych. Elegancki charakter, płynący z połączenia czerni i złota, idealnie odnajdzie się na biurkach wszystkich przywiązanych do klasycznych rozwiązań w luksusowym stylu.

 

Lampka Napoli ML6369 przystosowana jest do użytku z pojedynczą żarówką E27. Metal i tkanina, użyte do jej produkcji, z łatwością wpisują się w charakter wnętrza, dając przy tym odpowiednie światło do czynności biurowych.

Lampka stołowa NAPOLI BLACK/GOLD 1xE27
Lampka stołowa Napoli Black/Gold 1xE27
  • Lampka stołowa Verde Green MLP7880

Kolejny model stanowi część linii Verde, skupiającej się na eleganckich formach i ponadczasowych kolorystykach, harmonizujących się w szczególności z drewnianymi meblami i połyskującymi dodatkami. Dzięki wysokości 370 mm i szerokości klosza 250 mm sprawdzi się na odrobinę większych biurkach, zwłaszcza tych przyozdobionych roślinami.

 

Podobnie jak poprzednik lampka stołowa Verde przeznaczona jest do pracy z jedną żarówką E27. Po raz kolejny mamy tu także do czynienia z połączeniem metalu i wysokiej jakości tkaniny, które będą ci służyć przy nawet najbardziej wymagających pracach przez wiele lat.

Lampka stołowa VERDE GREEN 1xE27
Lampka stołowa Verde Green 1xE27
  • Lampka stołowa Ralph MLP3713

Lampa stołowa MiLAGRO Ralph stanowi połączenie industrialnej stylistyki i geometrycznych kształtów. Oferuje piękną ramę, złożoną z dwóch prostokątów, pośrodku której umieszczono drewnianą oprawkę na żarówkę E27.

 

Tym, co wyróżnia lampę Ralph spośród innych, jest jej mocno dekoracyjny charakter. Poza pełnieniem funkcji lampy biurkowej sprawdzi się także w sypialni bądź – w połączeniu z żarówkami filamentowymi – jako oświetlenie ozdobne, efektownie dopełniające design pomieszczenia.

Lampka stołowa Ralph 1xE27
Lampka stołowa Ralph 1xE27
  • Lampka nocna Basket Black MLP7201

MiLAGRO Basket sprawdzi się równie świetnie na stoliku nocnym w sypialni, jak i na biurku. Pod względem designu znajdziemy tu klasyczny tkaninowy klosz, umieszczony na geometrycznej podstawie z metalowych pręcików.

 

Zbyt ciemny kolor? Nie ma problemu – Basket występuje także w kolorze białym i szarym, dzięki czemu z łatwością można dopasować go do charakteru domowego gabinetu lub biura. To propozycja przede wszystkim dla fanów nowoczesności, lubujących się w estetycznym łączeniu jej z klasycznymi formami.

Lampka nocna BASKET BLACK 1xE27
Lampka nocna Basket Black 1xE27
  • Lampka biurkowa Gala ML141

MiLAGRO Gala to na wskroś nowoczesna, skupiona na minimalistycznej formie i funkcjonalności, konstrukcja przeznaczona do efektywnego oświetlania biurek. Lampa ta dostępna jest w trzech wersjach kolorystycznych – białej, brązowej i czarnej – i charakteryzuje się giętką konstrukcją, która pozwala na łatwe skierowanie strumienia świetlnego tam, gdzie go potrzebujemy.

 

Lampa biurkowa Gala wyposażona jest w źródło światła LED o mocy 6 W i strumieniu 420 lm. Dzięki dotykowemu włącznikowi światła z 3-stopniową regulacją natężenia można ustawić ją dokładnie pod potrzeby oświetleniowe pomieszczenia.

Lampka biurkowa GALA 6W LED Biała
Lampka biurkowa Gala 6W LED Biała
  • Lampka biurkowa Arena MLP7764

Ostatnia nasza propozycja to minimalistyczna, niewielka lampka MiLAGRO Arena, występująca w aż 6 wersjach kolorystycznych. Każda z nich uzupełniona jest o metalowe srebrne lub złote detale, nadające całości eleganckiego charakteru.

 

Lampka Arena została wykonana w całości z wysokiej jakości metalu, odpornego na czynniki zewnętrzne i wyposażona w miejsce na jedno źródło światła z trzonkiem GX53. Model ten spisze się doskonale zarówno w ciemnych wnętrzach, jak i w towarzystwie jaśniejszych barw.

Lampka biurkowa ARENA BLACK/GOLD 1xGX53
Lampka biurkowa Arena Black/Gold 1xGX53